pośrednik nieruchomości

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, lub krócej pośrednictwo nieruchomości, to szeroka,  interdyscyplinarna dziedzina obejmująca zagadnienia związane z handlem, budownictwem, prawem (budowlanym, spadkowym etc.), finansami oraz mediami, a także ... z psychologią. Tak, z psychologią, ponieważ współczesny pośrednik w obrocie nieruchomościami, aby być skutecznym powinien być także dobrym psychologiem, by prawidłowo odczytywać sygnały płynące od jego Klientów i umieć właściwie rozpoznać ich rzeczywiste potrzeby.

Doświadczony agent umie też wskazać swoim Klientom te aspekty nieruchomości, które mogą mieć dla ich potrzeb duże znaczenie, a których oni sami nie potrafią dostrzec. Powinien także umieć w pełni postawić się w sytuacji swoich Klientów oraz mieć doświadczenie i kompetencje, żeby móc ich wesprzeć w krytycznych chwilach, których przy sprzedaży nieruchomości często nie brakuje.

Ponieważ rynek nieruchomości jest rynkiem o umiarkowanej płynności, a procesy na nim zachodzące są z reguły mocno rozciągnięte w czasie, pośrednik nieruchomości musi być także przewidującym planistą by przyjąć właściwą strategię gwarantującą skuteczność jego działań na rzecz Klientów. Dotyczy to w tym samym stopniu sprzedaży domu, mieszkania w Poznaniu czy poszukiwania określonej nieruchomości na rynku. Tylko tak funkcjonujący Doradca Rynku Nieruchomości może efektywnie działać na bardzo konkurencyjnym rynku pośród tak wielu innych, równie dobrych biur i agencji nieruchomości.

W 2014 roku wskutek deregulacji zawodu pośrednika zlikwidowano wymóg posiadania licencji zawodowej uważanej za wyznacznik kompetencji pośrednika. To nie do końca prawda, ponieważ bardzo wielu dobrych pośredników nieruchomości bez licencji cieszy się najwyższym uznaniem swoich Klientów, którzy chętnie polecają ich dalej, a licencji zawodowej nigdy nie zrobili. Jednak dla znacznej części osób szukających pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości, państwowa licencja zawodowa pośrednika w obrocie nieruchomościami była pozytywnym wyróżnikiem i oficjalnym potwierdzeniem fachowości danego brokera, dlatego likwidacja licencji państwowych stanowić może utrudnienie w weryfikacji kompetencji danego pośrednika, co jest kłopotliwe jeżeli nie ma się dostępu do osoby z polecenia.

Wydaje się oczywiste, że każdy chciałby powierzyć  swoje majątkowe sprawy zaufanej osobie i mieć pewność, że jest to ktoś doświadczony, sprawdzony i starannie się jego sprawą zajmie. Tu pomocne okazały się branżowe stowarzyszenia, takie jak Polska Federacja Rynku Nieruchomości /PFRN/, które zdecydowały się kontynuować rządowy rejestr na swojej stronie firmowej, gdzie dzięki temu wciąż można weryfikować i szukać sprawdzonych  profesjonalistów branży nieruchomości.

Sprawdź: Jarosław Kantor licencja pośrednika nieruchomości - PFRN

Więcej artykułów z branży nieruchomości poniżej:

Księgi wieczyste - jak sprawdzać?

Jak wycenić dom, mieszkanie na sprzedaż?

Umowa na wyłączność - "związane ręce" czy zawiązana transakcja? Zalety umowy

W jaki sposób przygotować się do spotkania z pośrednikiem?