mieszkanie na sprzedaż Poznań

Jeżeli masz na sprzedaż mieszkanie lub dom i jeżeli zdecydowałeś się na sprzedaż za pomocą biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, przygotuj się do tego spotkania, aby przekazać jak najwięcej informacji mogących pomóc właściwie zareklamować Twoją nieruchomość. Zwróć uwagę, że od momentu zgłoszenia Twojej oferty w agencji, dom, mieszkanie, działka, grunt staje się ... rynkowym towarem, który powinien być rzetelnie i szczegółowo opisany.

Dlatego:

1. Jeżeli nawiązałeś kontakt telefoniczny lub e-mailem z agencją, dobry pośrednik zapyta o podstawowe dane dotyczące nieruchomości, aby również przygotować się do spotkania. Jeśli chcesz możesz poprosić o przesłanie wzoru umowy pośrednictwa na e-mail oraz zapytać o wysokość prowizji w przypadku znalezienia klienta i doprowadzenia do umowy sprzedaży Twojej nieruchomości. Zapytaj o różnicę pomiędzy umową na wyłączność oraz umową bez wyłączności (tzw. Otwartą). Zaoszczędzisz czas na spotkaniu, przeczytasz umowę w spokoju i przygotujesz odpowiednie pytania do pośrednika. Pamiętaj, że prowizja (wynagrodzenie za pracę pośrednika) w zależności od stopnia trudności ustalana jest indywidualnie podczas spotkania, najczęściej połączonego z oględzinami nieruchomości, weryfikacji związanych z nią dokumentów etc.

2. Bądź przygotowany na szczegółowe pytania dotyczące sposobu i daty nabycia Twojej nieruchomości. Profesjonalnie działający pośrednik przed spotkaniem może jeszcze podczas rozmowy telefonicznej zapytać o datę nabycia nieruchomości, w kontekście występowania lub nie podatku przy jej sprzedaży, co może mieć wpływ zarówno na oczekiwaną cenę jak i samą decyzję o jej sprzedaży. Powinieneś mieć przygotowaną odpowiedź na tego typu pytania.

domy Poznań sprzedaż

3. Przygotuj związane z nieruchomością dokumenty, to bardzo ważne, aby mieć skompletowany zestaw dokumentów. Jeżeli posiadasz mieszkanie z odrębną własnością przygotuj akt notarialny zakupu/darowizny/spadku lub wyodrębnienia własności, jeżeli jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe, to decyzję spółdzielni o przydziale lokalu lub umowy przekształcenia z lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe. Jeśli dany lokal spółdzielczy ma założoną księgę wieczystą, trzeba przygotować jej numer lub odpis, jeśli taki posiadasz. Rzut mieszkania w kserokopii również się bardzo przyda. Miej gotowe odpowiedzi na pytania dotyczące aktualnego czynszu i dodatkowych opłat związanych z użytkowaniem lokalu. Jeśli płacisz duży czynsz, a spółdzielnia w corocznym rozliczeniu zwraca Ci spore kwoty nadpłat, to wystąp do spółdzielni o obniżenie czynszu, żeby móc udokumentować niższy (rzeczywiście płacony) czynsz, który nie odstraszy potencjalnego nabywcy.

4. Zastanów się, od kiedy, w razie sprzedaży możesz udostępnić sprzedaną nieruchomość nowemu właścicielowi, a także co chciałbyś pozostawić w lokalu (meble, wyposażenie). Bądź zorientowany kiedy spółdzielnia/wspólnota zamierza dokonać istotnych remontów i powiedz co już zostało zrobione.

5. Bardzo ważny element, o którym często sprzedający zapominają - przygotuj mieszkanie do oględzin pośrednika, chodzi tu przede wszystkim o umożliwienie wykonania dokumentacji fotograficznej i filmowej. Zdjęcia i filmy przekazują bardzo dużo informacji i często decydują o chęci lub nie do wzięcia Twojej nieruchomości pod uwagę. Dobry pośrednik przychodząc na spotkanie jest przygotowany do wykonania własnych zdjęć, które wykonuje po to by jak najlepiej zaprezentować Twoje mieszkanie (dom). Zadbaj o to aby w mieszkaniu było jak najmniej niepotrzebnych przedmiotów na widoku tzn. ręczniki, szklanki, naczynia w zlewozmywaku, miski w łazienkach, szczotki, miotły, buty, płaszcze, kurtki, gazety, dokumenty, laptopy, ubrania ... .itd. Częstym błędem jest np. wkładanie rzeczy do pralki, co niestety na zdjęciach jest nadto dobrze widoczne. Wyjątkiem jest pokój dziecięcy, który zazwyczaj najtrudniej uporządkować, ale i tu można przynajmniej z grubsza postarać się o względny porządek.

mieszkania Poznań

6. Jeżeli lokal (dom) jest dostępny od zaraz, niezamieszkały, to nie traktuj go jak magazynu "jeszcze się może przydać" rzeczy, usuń z niego zbędne przedmioty, pozostaw tylko te, które mogą mieć dla nabywcy jakąś wartość. Co to może być? Jeśli w pokoju jest szafa lub jakikolwiek mebel i chcesz go zostawić i przekazać kupującym, to pozostaw, ale usuń z niego wszelkie drobne przedmioty takie jak wazony, pamiątki, obrazki, koszyczki. Te nikomu niepotrzebne drobiazgi zajmują miejsce, psując „przestrzeń” i rozpraszają uwagę potencjalnego nabywcy. To samo tyczy się zasłon, firan, dywanów, dywaników. Im tego mniej tym lepiej. Jeśli nie chcesz się pozbywać tych przedmiotów, po prostu je schowaj. Osobnym tematem jest piwnica, która też w miarę możliwości powinna wyglądać schludnie, przynajmniej na tyle, aby można było ocenić jej wielkość. Jeżeli piwnica definitywnie nie nadaje się do pokazywania klientom, to powiedz o tym pośrednikowi, żeby mógł to zasygnalizować potencjalnym klientom z informacją, że oczywiście po sprzedaży zostanie całkowicie opróżniona z wypełniających ją rzeczy. Jeżeli wynajmujesz swój lokal, to uprzedź najemców i poproś o przygotowanie do wizyty i gruntowne posprzątanie mieszkania.

Podsumowanie

Wiedz, że na pewno warto poświęcić te kilkadziesiąt minut na przygotowanie mieszkania oraz na spotkanie, to na pewno zaowocuje. Gdy chcesz skorzystać z pomocy biura nieruchomości wybieraj tych pośredników, którzy chcą zobaczyć Twoje mieszkanie, zrobią dobre zdjęcia i są zainteresowani istotnymi szczegółami. Nie dziw się, że pośrednikowi zależy na wizycie w mieszkaniu (domu) i spotkaniu z Tobą. Poświęcony na to Twój cenny czas, to inwestycja z myślą o uzyskaniu lepszej ceny, szybszą sprzedaż i przez pośrednika dotarciu do tego Klienta, który właśnie takiego mieszkania (domu) ja Twój poszukuje na rynku.

Anita Szlaps Pośrednik Nieruchomości DoradcaRN

Porady odnośnie przygotowania mieszkania, domu na wizytę, spotkanie z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Dokumenty, przygotowanie lokalu, podstawowe informacje dotyczące potrzeb sprzedającego i oczekiwań kupującego.

Więcej artykułów z branży nieruchomości poniżej:

Księgi wieczyste - jak sprawdzać?

Jak wycenić dom, mieszkanie na sprzedaż?

Umowa na wyłączność - "związane ręce" czy zawiązana transakcja? Zalety umowy

Dobry pośrednik nieruchomości - skuteczne pośrednictwo w obrocie nieruchomościami