pośrednik nieruchomości

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, lub krócej pośrednictwo nieruchomości, to szeroka,  interdyscyplinarna dziedzina obejmująca zagadnienia związane z handlem, budownictwem, prawem (budowlanym, spadkowym etc.), finansami oraz mediami, a także ... z psychologią. Tak, z psychologią, ponieważ współczesny pośrednik w obrocie nieruchomościami, aby być skutecznym powinien być także dobrym psychologiem, by prawidłowo odczytywać sygnały płynące od jego Klientów i umieć właściwie rozpoznać ich rzeczywiste potrzeby.

Doświadczony agent umie też wskazać swoim Klientom te aspekty nieruchomości, które mogą mieć dla ich potrzeb duże znaczenie, a których oni sami nie potrafią dostrzec. Powinien także umieć w pełni postawić się w sytuacji swoich Klientów oraz mieć doświadczenie i kompetencje, żeby móc ich wesprzeć w krytycznych chwilach, których przy sprzedaży nieruchomości często nie brakuje.

Ponieważ rynek nieruchomości jest rynkiem o umiarkowanej płynności, a procesy na nim zachodzące są z reguły mocno rozciągnięte w czasie, pośrednik nieruchomości musi być także przewidującym planistą by przyjąć właściwą strategię gwarantującą skuteczność jego działań na rzecz Klientów. Dotyczy to w tym samym stopniu sprzedaży domu, mieszkania w Poznaniu czy poszukiwania określonej nieruchomości na rynku. Tylko tak funkcjonujący Doradca Rynku Nieruchomości może efektywnie działać na bardzo konkurencyjnym rynku pośród tak wielu innych, równie dobrych biur i agencji nieruchomości.

W 2014 roku wskutek deregulacji zawodu pośrednika zlikwidowano wymóg posiadania licencji zawodowej uważanej za wyznacznik kompetencji pośrednika. Dla osób szukających wsparcia przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości państwowa licencja zawodowa pośrednika w obrocie nieruchomościami stanowiła wyróżnik i oficjalne potwierdzenie fachowości danego pośrednika, dlatego likwidacja licencji państwowych stanowić może utrudnienie w weryfikacji kompetencji danego pośrednika, co jest kłopotliwe jeżeli nie ma się dostępu do osoby z polecenia.

Wydaje się oczywiste, że każdy chciałby powierzyć  swoje majątkowe sprawy zaufanej osobie i mieć pewność, że jest to ktoś doświadczony, sprawdzony i starannie się jego sprawą zajmie.

Bez wymogu posiadania licencji trudno jest dzisiaj odróżnić profesjonalnie działających pośredników od pozostałych, często przypadkowych osób w branży. Żeby jednak jakakolwiek weryfikacja była możliwa w Internecie zaczęły powstawać różne portale, na których Klienci firm mogą dodawać swoje opinie o fachowacach, z którymi mieli oni styczność. Oczywiście żaden z portali nie jst doskonały.

Najbardziej znany jest Panel Google Moja Firma, gdzie firmy posiadające wizytówkę w Google (firma która jej nie posiada wydaje się być już choćby z tego powodu niepoważna) poddają się dobrowolnie ocenom swoich Klientów. Warto więc z takich opiniotwórczych narzędzi korzystać, zarówno przy wyborze poszukiwanego fachowca, jak i po wykonaniu przez niego zlecenia, żeby dokonać oceny jego pracy i podpowiedzieć innym, czy warto z usług danej firmy korzystać.

Więcej artykułów z branży nieruchomości poniżej:

Księgi wieczyste - jak sprawdzać?

Jak wycenić dom, mieszkanie na sprzedaż?

Umowa na wyłączność - "związane ręce" czy zawiązana transakcja? Zalety umowy

W jaki sposób przygotować się do spotkania z pośrednikiem?