Agencja nieruchomości Poznań Kupno nieruchomości, podobnie jak kupno samochodu, niesie z sobą pewne ryzyko. Dlatego dobre biuro nieruchomości jest tym miejscem, o którym w pierwszej kolejności myśli każdy, kto chce bezpiecznie kupić mieszkanie, dom, czy też działkę. Co więcej samodzielne wyszukiwanie zabrać może dużo czasu, bez gwarancji osiągnięcia efektu, dlatego tym bardziej warto zwrócić się do doświadczonego doradcy w agencji nieruchomości, który mając pełniejszy ogląd rynku może odpowiednią nieruchomość dla swojego klienta szybciej znaleźć.

Doświadczony pośrednik znający na wskroś lokalny rynek ma wiedzę i mający możliwość porównania ofert aktualnie dostępnych na rynku (jak i tych które zostały sprzedane), dzięki czemu sprawniej potrafi dostrzec atrybuty jak i słabe strony nieruchomości. Istotna jest także wiedza o czynnikach, o których potencjalny kupujący działający na własną rękę przed dokonaniem zakupu nigdy nie dowie, bo sprzedający nie lubią raczej mówić o mankamentach, zwłaszcza jeśli nie muszą. Z kolei z drugiej strony, często też sprzedający mieszkanie, dom czy działkę nie mają pełnej informacji o atutach swoich ofert i ich rzeczywistej wartości sprzedając je poniżej możliwej do osiągnięcia ceny. Doświadczony pośrednik znajdzie argumenty pozwalające na zwiększenie ceny, ale też i oszacować słabe strony, które mogą niekorzystnie wpływać na cenę, głównie w kontekście innych, aktualnie dostępnych na na rynku nieruchomości.

Zdarza się też, że osoby, którym zależy na szybkiej sprzedaży rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak długo może potrwać cały ten proces (zwłaszcza, gdy spodziewają się dobrej ceny) oraz jakie zagrożenia (otrzymanie zapłaty) mogą wystąpić podczas realizacji typowej, jak mogłoby się wydawać transakcji. Natomiast zorientowany w swojej dziedzinie agent nieruchomości może skutecznie pomóc w bezpiecznym przeprowadzeniu przez różnorakie przeszkody, jakie mogą się w trakcie procesu sprzedaży pojawić. Potrafi przyjąć właściwą strategię marketingową, z wyprzedzeniem zaplanować i zarezerwować odpowiedni czas dla przeprowadzenia kolejnych etapów sprzedaży.

Nieruchomości Poznań

Wracając do spraw rynku, można zaobserwować też takie sytuacje, gdy osoby poszukujące dla siebie nieruchomości (domu, mieszkania, działki) wręcz narzekają na sprzedających, "którym się nie śpieszy" lub też mówiąc obrazowym językiem "nie mają noża na gardle". Bywa tak najczęściej wtedy, gdy sprzedawcy w rzeczywistości do końca nie są zdecydowani na sprzedaż, ale mogłaby ich do tego zachęcić wymarzona cena, która jest jednak wówczas najczęściej daleka od realiów rynku. W rezultacie traci się czas na rozmowy i odwiedzanie "niesprzedawalnych" nieruchomości oraz ich dumnych z wartości tegoż mienia właścicieli.

W takich sytuacjach jakiekolwiek negocjacje polegające na urealnieniu mocno zawyżonych, samodzielnie dokonanych wycen mogą okazać się niesamowicie trudne, lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. Paradoksalnie takie zachowanie jest bardzo niekorzystne również dla sprzedawcy, bo taka nieruchomość staje się z czasem świetnym tłem dla transakcji sprzedaży innych porównywalnych nieruchomości, a w końcu "super oferta" staje się już tak ""opatrzona"", że już nie zwraca niczyjej uwagi. Wtedy też może nie pomóc obnizka ceny, i takie nieruchomości sprzedawane sa w końcu poniżej swojej rzeczywistej wartości.

To częste sytuacje wtedy, gdy nie ma się wsparcia w postaci doświadczonego pośrednika nieruchomości, który logicznie argumentując może spowodować zbliżenie oczekiwań stron, ku ich rzeczywiście obopólnej korzyści. Długo niesprzedawana nieruchomość jest z czasem przez kupujących klasyfikowana do kategorii wątpliwych - "bo jeśli dotąd nikt nie kupił, to znaczy, że na pewno coś jest z nią nie tak".

Więcej artykułów z branży nieruchomości poniżej:

Księgi wieczyste - jak sprawdzać?

Jak wycenić dom, mieszkanie na sprzedaż?

Umowa na wyłączność - "związane ręce" czy zawiązana transakcja? Zalety umowy

W jaki sposób przygotować się do spotkania z pośrednikiem?

Dobry pośrednik nieruchomości - skuteczne pośrednictwo w obrocie nieruchomościami