Agencja nieruchomości Poznań Biura nieruchomości przypuszczalnie nie są miejscem, o którym w pierwszej kolejności pomyślą osoby poszukujące dla siebie mieszkania czy domu, czy też odpowiedniej działki pod jego budowę. W pierwszym odruchu, chyba raczej każdy samodzielnie próbuje wyszukać dla siebie interesującą go nieruchomość, a dopiero wtedy, gdy długo nie ma zadowalających rezultatów zwraca się do agencji nieruchomości, by mu taką nieruchomość wyszukać.

Powodem niepowodzenia są często lakoniczne i nieprecyzyjne opisy, niedbale wykonane zdjęcia zamieszczane przez oferentów w ogłoszeniach nieruchomości, które potrafią skutecznie zniechęcić do zapytania o jakieś konkretne mieszkanie, dom na sprzedaż, czy też działkę. Sprzedający subiektywnie spoglądając na oferowany przez siebie, bądź, co bądź towar, zwykle nie widzą potrzeby, lub nie potrafią wyeksponować zarówno jego zalet jak i racjonalnie wytłumaczyć niedoskonałości, przez co trudniej im samodzielnie w odpowiedni sposób (czyli skutecznie) zareklamować nieruchomości oraz co chyba najistotniejsze racjonalnie ją wycenić. Doświadczony pośrednik znający na wskroś rynek, ma kompetencje i możliwość porównania ofert aktualnie dostępnych na rynku, dzięki czemu umie podkreślić zalety nieruchomości pozwalające na zwiększenie ceny, jak i oszacować wady, które mogą niekorzystnie wpływać na cenę, także w kontekście innych, aktualnie oferowanych na rynku nieruchomości.

Co więcej osoby, którym często zależy na szybkiej sprzedaży rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak długo może potrwać cały ten proces (zwłaszcza, gdy spodziewają się dobrej ceny sprzedaży) oraz jakie zagrożenia mogą wystąpić podczas realizacji standardowej, jak mogłoby się wydawać transakcji. Tymczasem zorientowany pośrednik nieruchomości może skutecznie pomóc we właściwym przeprowadzeniu przez różnorakie przeszkody, jakie mogą się pojawić. Potrafi przyjąć strategię marketingową, z wyprzedzeniem zaplanować i zarezerwować odpowiedni czas dla przeprowadzenia sprzedaży. Jak takiego pośrednika znaleźć? To proste, może to być osoba z polecenia znajomych, lub też specjalista wyszukany w Internecie.

Nieruchomości Poznań

Wracając do spraw rynku, można zaobserwować też takie sytuacje, gdy osoby poszukujące dla siebie nieruchomości (domu, mieszkania, działki) wręcz narzekają na sprzedających, "którym się nie śpieszy". Bywa tak najczęściej wtedy, gdy sprzedawcy w rzeczywistości do końca nie są zdecydowani na sprzedaż, ale mogłaby ich do tego zachęcić wymarzona cena, która jest jednak wówczas najczęściej daleka od aktualnych realiów rynku. W rezultacie traci się czas na rozmowy i odwiedzanie "niesprzedawalnych" nieruchomości.

Niestety w takich sytuacjach jakiekolwiek negocjacje polegające na urealnieniu mocno zawyżonych, samodzielnie dokonanych wycen mogą okazać się niesamowicie trudne, lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. Paradoksalnie takie zachowanie jest bardzo niekorzystne również dla sprzedawcy, bo jego nieruchomość staje się z czasem świetnym tłem dla transakcji innych osób, a w końcu jego "oferta" staje się już tak ""opatrzona"", że już nikt na nią najzwyczajniej nie zwraca uwagi, co gorsza, dzieje się tak nawet wtedy, gdy cena zostanie mocno obniżona.

Tak dzieje się wtedy, gdy nie ma się wsparcia w postaci doświadczonego pośrednika nieruchomości, który logicznie argumentując może spowodować zbliżenie oczekiwań stron, ku ich rzeczywiście obopólnej korzyści. Długo niesprzedawana nieruchomość jest z czasem przez kupujących klasyfikowana do kategorii wątpliwych - "bo jeśli dotąd nikt nie kupił, to znaczy, że na pewno coś jest z nią nie tak".

W efekcie taka nieruchomość staje się rzeczywiście niesprzedawalna i nawet duże obniżki ceny pozostają potem przez rynek niezauważane. Dlatego zbytnie wywindowanie oczekiwań cenowych częściej może zaszkodzić sprzedającemu, niż mu pomóc. Na rynku są tego przykłady w postaci nieruchomości, które często nie są już nawet przez właścicieli ogrzewane, a sprzedaż trwająca czasem kilka lat sprawia, że ulegają dalszej degradacji i zniszczeniu, przez co dodatkowo tracą na atrakcyjności i tym samym na wartości.

Więcej artykułów z branży nieruchomości poniżej:

Księgi wieczyste - jak sprawdzać?

Jak wycenić dom, mieszkanie na sprzedaż?

Umowa na wyłączność - "związane ręce" czy zawiązana transakcja? Zalety umowy

W jaki sposób przygotować się do spotkania z pośrednikiem?

Dobry pośrednik nieruchomości - skuteczne pośrednictwo w obrocie nieruchomościami